Vytvotrenie nového jedálenského stola zo starých dverí?

Pravdepodobne ste raz prechádzali po starom meste, všimli ste si nejaké zaujímavé starožitné dvere a chceli ste mať jedny doma. Ale tu sa natíska otázka, kde ich umiestniť. Trendom v interiérovom dizajne jedální je opätovné použitie starých dverí, ktoré dodajú miestnosti jedinečný a vintage vzhľad.

Výber jedálenského stola je často výzvou, pretože to nie je len stôl, kde jete, ale aj srdce všetkého, čo sa deje v jedálni alebo v kuchyni. Nový jedálenský stôl si zo starých dverí môžete urobiť aj vy. Je to veľmi jednoduchý a rýchly DIY projekt!

Ak chcete vyrobiť jedálenský stôl z dverí, vyberte si najskôr staré alebo opotrebované drevené dvere, ktoré by sa hodili do vašej jedálne. Pri výbere dbajte najmä na stav dverí. Neodporúčame vybrať si drevené dvere, ktoré sa rozpadávajú alebo sú zamorené parazitmi, ktoré spôsobili na drevenom povrchu nenapraviteľné škody.

Keď už budete mať vhodné drevené dvere, je čas, aby ste pre svoj stôl našli nohy. Na nohy vášho nového jedálenského stola môžete použiť časti dreveného plotu, kovové podpery alebo si objednať nohy vyrobené na mieru od miestneho stolára. Ak sa rozhodnete vyrobiť si vlastné nohy alebo podpery, musíte sa uistiť, aby boli rovnako vysoké.

Čo je potrebné na vytvorenie jedálenského stola zo starých dverí?

Na výboru jedálenského stola zo starých dverí budete potrebovať nasledujúce materiály:

  • Drevené dvere
  • 4 (alebo viac v závisloti od požadovaného konečného vzhľadu) nohy alebo podpery
  • Brúsny papier
  • Skrutky alebo klince
  • Vŕtačku
  • Štetec
  • Náter na drevo značky Belinka

Postup:

  • Predtým, ako začnete vyrábať jedálenský stôl z drevených dverí, odstráňte kľučku a zámku.
  • Uistite sa, že drevo j suché, lebo inak s ním nemôžete pracovať.
  • Povrch drevených dverí vybrúste brúsnym papierom, aby bolo drevo čisté a pripravené na ďalšie spracovanie.
  • Ďalší krok závisí od stavu povrchu drevených dverí. Ak povrch nie je príliš opotrebovaný, použite lazúru, kde bude viditeľná štruktúra dreva. Ak je povrch opotrebovaný, najprv naneste Belinka Exterier základný náter na drevo, apotom Belinka Exterier Enamel vrchný náter.
  • Vŕtačkou urobte otvory pozdĺž horných strán drevených nôh alebo podstavcov jedálenského stola; pre väčšiu stabilitu môžete vyvŕtať ďalšie otvory.
  • Pomocou skrutiek alebo klincov spojte nohy stola s drevenými dverami.

Dodotočná rada spoločnosti Belinka:

Ak ste si vybrali drevené dvere, ktoré nie sú úplne ploché alebo majú nejaké rezy, ktorým by ste sa chceli vyhnúť, môžete na horný povrch vášho nového jedálenského stola položiť sklenenú tabuľu.

Jedálenský stôl zo starožitných drevených dverí môže byť tiež súčasťou vášho záhradného nábytku. Tu budete musieť drevený povrch primerane chrániť pred vonkajšími faktormi, ako sú poveternostné podmienky a škodcovia.

Starožitný drevený povrch dverí môžete tiež natrieť farbami na drevo Belinka, ktoré na vašom novom jedálenskom stole zanechajú zvláštnu stopu. Môžete si vybrať farbu, ktorá bude ladiť so zvyškom nábytku v jedálni, alebo ak sa budete cítiť dobrodružnejšie, môžete si tiež vybrať žiarivé farby, ktoré upútajú pozornosť vašich návštevníkov a dodajú priestoru ďalší charakter.

Ošetrenie stola vo vnútri

Na ošetrenie dverí použite moridlo na drevo založené na vode Belinka Interier, ktoré bolo špeciálne navrhnuté na natieranie drevených povrchov vo vnútri. Výrobok nemá nepríjemný zápach; ošetrí drevo a zdôrazňuje jeho štruktúru.

Pred použitím moridlo dobre premiešajte. Naneste štetcom v dvoch vrstvách (odporúčame použiť kvalitné štetce pre nátery založené na vode). Na prvú vsrtvu zrieďte Interier vodou do 10%, pretože to uľahčí jeho nanášanie. Povrch bude vyzerať lepšie, ak ho trochu vybrúsite a oprášite predtým, ako nanesiete prvú vrstvu moridla. Ďalšiu vrstvu naneste len vtedy, ak je prvá úplne suchá. Drevo natrite pozdĺž dreveného vlákna.

Pri práci a počas schnutia, by mala byť teplota povrchu, farby a okolia vyššia ako 10°C. Relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť menej ako 80 %. Vyhýbajte sa nanášaniu počas silného slnečného žiarenia. Náter rýchlo schne, hlavne pri vysokých teplotách a nízkej vlhkosti vzduchu.  

Na dosiahnutie plnšieho vzhľadu môžete naniesť tretí náter v rovnakom odtieni alebo bezfarebný (Interier 61 – prirodzene priesvitný). Ak chcete aby bol povrch lesklý, použite Belina Interier varnish, ako konečnú vrstvu.

Výrobok Belinka Interier je dostupný v 11 základných odtieňoch a v prirodzene priesvitnom (bezfarebnom) odtieni. Niektoré predajné miesta ponúkajú možnosť pripraviť ďalších 76 farebných odtieňov na základe vzorkovníka Belinka. Individuálne farebné odtiene sa môžu miešať, čím vytvárajú ešte viac možností.  Najmä nádherné pastelové odtiene vznikajú kombináciou základných odtieňov s Interier 73 – krémovo bielym.

Ošetrenie stola vo vonkajšom prostredí

Na ochranu stola v exteriéri odporúčame najskôr použiť biocídnu impregnáciu Belinka Impregnant a potom dve vrstvy lazúry Belinka Exterier. Postupujte tak, ako pri výrobku Belinka vnútorná lazúra. Na veľmi opotrebované povrchy použite krycie laky so zodpovedajúcim základným náterom na drevo. Na natieranie duba, gaštanu alebo ihličnanov, ktoré majú veľa uzlov, odporúčame použiť 2 vrstvy základného náteru. Nasleduje 1-2 vrstvy vonakjšieho laku Belinka.