Vyrobte si z odpadového dreva ekologický kompostér

Čoraz viac ľudí si uvedomuje dôležitosť recyklácie a udržateľného životného štýlu, ktorého súčasťou je kompostovanie. Podľa pokynov vytvorte kompostér z odpadového dreva a pomôžte tak chrániť životné prostredie.

Na výrobu kompostéru zo starého dreva budete potrebovať:

  • staré drevené dosky alebo odpadové drevo,
  • papier a ceruzku,
  • brúsny papier a brúsku,
  • handričku na utieranie nečistôt,
  • skrutky, elektrickú vŕtačku a skrutkovač,
  • meter,
  • pílku,
  • valček a štetec,
  • nátery na drevo značky Belinka.

Ako vyrobiť kompostér zo starého dreva

Pred začatím práce je dôležité, aby ste zaistili svoju bezpečnosť používaním vhodných ochranných prostriedkov. Nezabudnite použiť ochranné rukavice, okuliare a rúško.

Najprv si určite rozmery kompostéru, ktoré nezávisia len od dostupného priestoru, ale aj od množstva bioodpadu, ktorý chcete kompostovať.

Potom skontrolujte, či sú staré drevené dosky alebo iné odpadové drevo stále vhodné na opätovné použitie. Drevo by malo byť tvrdé, suché, bez akýchkoľvek škodcov dreva a nerozkladajúce sa. Potom odstráňte všetky klince, skrutky alebo iné kovové časti. Ak je to potrebné, očistite drevený povrch brúsnym papierom a potom prachové častice odstráňte handričkou.

Keď je drevo hotové, začnite píliť a upravte drevené dosky na požadované rozmery kompostéru. Nemal by byť vyšší ako jeden a pol metra, pretože jednotlivé vrstvy môžu byť príliš ťažké a ovplyvniť prevzdušnenie a vlhkosť kompostu.

Potom dosky zostavte do obdĺžnikovej základnej konštrukcie a pomocou skrutiek a skrutkovača pripevnite bočné steny. Pri vytváraní bočných stien dbajte na to, aby medzi jednotlivými líniami zostalo niekoľko centimetrov priestoru.

Keďže kompostér bude umiestnený vonku, musíte ho správne ošetriť. Použite náter, ktorý ochráni drevo pred vlhkosťou, UV žiarením a opotrebovaním. Najprv pomocou štetca naneste Belinka Base, bezfarebný tekutý impregnačný náter, ktorý chráni drevo pred modrými škvrnami, hmyzom a hubami, obsahuje najmodernejšie biocídy a zlepšuje priľnavosť povrchových úprav. Čas schnutia závisí od druhu, teploty a vlhkosti dreva, ako aj od množstva škvŕn, ktoré drevo absorbovalo. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

Po 24 hodinách nezabudnite naniesť vrchnú vrstvu pomocou Belinka Lasur, tenkovrstvovej lazúry na drevo, ktoré chráni drevo pred účinkami poveternostných vplyvov a UV žiarenia, pričom zároveň vytvára bariéru, ktorá udrží biocídy vo vnútri dreva a zabráni ich kontaktu s okolitým prostredím. Je k dispozícii v 20 štandardných farebných odtieňoch, čo vám umožňuje vybrať si odtieň, ktorý sa vám páči. Používa sa na ochranu vonkajších častí, keď si želáte zachovať viditeľnosť štruktúry dreva po nátere a dosiahnuť mierne matný vzhľad povrchu.

Po roku natrite kompostér jedným vrchným náterom Lasur. Opravíte tak mechanické alebo poveternostné poškodenia náteru alebo dreva (praskliny) a mikrotrhliny na povlaku. To výrazne predlžuje životnosť náteru a dreva. Každý rok skontrolujte náter a opravte akúkoľvek mechanickú škodu. Ak sa náter rýchlo rozpadá, môžete urobiť kompletné obnovenie.

Výroba dreveného kompostéra zo starého dreva je vynikajúci spôsob, ako opätovne využiť odpadové materiály a osvojiť si udržateľnejšie návyky. Pamätajte, že kompostovanie je dobré pre záhradnú pôdu, pretože poskytuje živiny pre rastliny a podporuje biodiverzitu. Svojim rastlinám poskytnete bohaté a zdravé prostredie na rast a zároveň prispejete k trvalo udržateľnému nakladaniu s odpadom.