Výroba písacieho stola z drevených debničiek

Nájsť a kúpiť ten správny stôl môže byť dosť únavné, najmä kvôli na množstvu rôznych možností a dodávateľov. Ak stále neviete nájsť „ten pravý“ medzi plejádou písacích stolov, ako je napríklad obľúbený výškovo nastaviteľný písací stôl, môžete si ho vyrobiť alebo zostaviť svojpomocne.

Keďže mnohí z nás teraz pracujú z domu, dopyt po stoloch prudko vzrástol. Písacie stoly sú dostupné v rôznych tvaroch, farbách, veľkostiach a funkciách.  Ak vám aktuálna ponuka nepresvedčila, môžete si písací stôl vyrobiť aj samy. Nevyžaduje si to veľa materiálu ani času.

Najdôležitejším prvkom pri výrobe nového písacieho stola bude výber dreveného povrchu, ktorý sa stane vašou pracovnou plochou. Pre hornú plochu vášho stola budete musieť zvážiť, koľko miesta máte k dispozícii vo svojom pracovnom priestore, ako aj to, koľko miesta potrebujete na samotnom povrchu stola. Ak potrebujete miesto len pre notebook (a možno aj ďalší monitor), potom pravdepodobne nepotrebujete obzvlášť veľkú drevenú dosku. Na výber je široká škála drevených dosiek. Kúpiť ju môžete u miestneho stolára, ktorý môže dosku aj obrúsiť a natrieť a narezať ju na požadovanú veľkosť a tvar.

Keď ste si už raz dosku vybrali, ďalším krokom je nájsť vhodné nohy. Na nohy môžete použiť pevnejšie drevené dosky, kovové konzoly alebo si môžete objednať na mieru od miestneho stolára. Nohy si môžete vyrobiť aj z drevených debničiek. Je dôležité zabezpečiť, aby boli debničky dostatočne pevné, aby stôl zostal stabilný. Debničky by nemali byť vyrobené iba z trstiny, ako sú tie na ovocie a zeleninu.

Čo potrebujete ny výrobu písacieho stola z drevených debničiek?

Výroba písacieho stola:

  • Ak drevenú dosku pripravuje stolár, stačí ju priskrutkovať na drevené debničky alebo nohy. Ak ste si dosku kúpily vy, začnite tým, že skontrolujete to, v akom je stave. Možno budete musieť najskôr obrúsiť drevený povrch, aby ste odstránili všetky triesky, ktoré by mohli vyčnievať z vášho nového pracovného povrchu a prípadne vás pri práci zraniť.
  • Drevené debničky neskôr vybrúste brúsnym papierom.
  • Keď je dreva čisté, je pripravené na ďalší proces.
  • Ďalší krok závisí od stavu povrchu alebo opotrebovania drevených debničiek. Ak drevený povrch nie je príliš opotrebovaný, použite lazúrovacie nátery, kde bude na konečnom výrobku viditeľná štruktúra dreva; ak máte viac opotrebovaný drevený povrch, najskôr použite základný náter na drevo Belinka Exterier Primer a potom vrchný náter Belinka Exterier Enamel. Môžete si tiež vybrať rôzne farebné odtiene, ktoré oživia vzhľad vášho nového písacieho stola.
  • Po zaschnutí náterov a farby vyvŕtajte otvory pozdĺž hornej časti drevených debničiek. Pre lepšiu stabilitu môžete vyvŕtať viac dier.
  • Nakoniec pomocou skrutiek alebo klincov spojte nohy stola z drevených prepraviek s drevenou doskou, ktorá slúži ako pracovná plocha písacieho stola.

Po dokončení pracovného stola môžete zvyšné drevené debny použiť na uloženie kancelárskych potrieb, ako sú šanóny, diáre, zošity, papiere a knihy, ako aj hračky.