Kako da napravite uzdignute leje od starih paleta

Uzdignute leje su mnogo više od najnovijeg trenda u baštovanstvu. One omogućavaju proizvodnju hrane na mestima koja nisu idealno pogodna. Što je najvažnije, uzdignute leje olakšavaju baštenske zadatke.

Zašto treba izabrati uzdignutu leju

Uzdignute leje su odlično rešenje za sve koji imaju problema sa saginjanjem, jer podižu radnu površinu i približavaju vam je. Uzdignute leje su pogodne za manje bašte i zemljišne površine, jer ne zauzimaju mnogo prostora.

Uzdignute leje stvaraju vazdušastiju i plodniju površinu koja se može prilagoditi odabranim sadnicama, povrću i ostalim biljkama specifičnim za određenu sredinu. Uzvišenje takođe pruža bolju izloženost suncu i zaštitu od štetočina kao što su voluharice. Pored toga, uzdignuta leja sprečava potapanje vodom. 

Uzdignute leje mogu se lako pretvoriti u staklenik u jesen ili zimu, gde toplota omogućava biljkama da uspevaju u uzdignutoj leji tokom cele godine.  Transformacija u staklenik može lako da obezbedi žetvu i u drugoj polovini godine.

Kako treba da izgleda uzdignuta leja od starih paleta?

Pre postavljanja uzdignute leje, potrebno je da izaberete odgovarajuće mesto za nju. Uzdignutu leju od starih paleta najbolje je postaviti na površini sa dovoljnom količinom sunčeve svetlosti. Takođe bi trebalo da ima pristup povetarcu. Veličina i oblik uzdignute leje uglavnom zavise od raspoloživog prostora i vaših želja i potreba.

S obzirom na to da koristite stare palete, one moraju biti odgovarajuće zaštićene kako bi se osiguralo da traju što duže. Preporučujemo upotrebu bezbojnog premaza Belton, koji je suv za 8 do 12 sati pod uobičajenim uslovima (20 °C, 65% relativne vlažnosti). Za najbolju moguću zaštitu drveta, nanesite ga na stare palete u najmanje dva ili tri sloja, imajući u vidu da se svaki premaz može naneti nakon 24 sata ili kada je prethodni premaz potpuno suv. Optimalna temperatura za premazivanje i sušenje je između 15 i 25 °C. Vreme sušenja je mnogo duže na nižim temperaturama, kao i pri višoj relativnoj vlažnosti.

Šta vam je potrebno da biste napravili uzdignutu leju od starih paleta?

Da biste napravili uzdignutu leju od starih paleta potrebno vam je sledeće:

  • 4 stare palete (ili više za veću uzdignutu leju)
  • Brusni papir ili brusilica
  • Zaštitna folija za unutrašnjost paleta
  • Zaštitni film protiv štetočina ili mrežica od nerđajućeg čelika
  • Baštenska viljuška
  • Zavrtnji ili ekseri
  • Bušilica
  • Četka
  • Belton
  • Sredstvo za impregnaciju drveta Belles

Postupak:

  • Kada postavljate uzdignutu leju od starih paleta u bašti, prvo poravnajte zemlju ako je neravna, uklonite travnjak i oriljajte površinu zemlje baštenskom viljuškom,
  • Proverite da li je drvo suvo,
  • Izbrusite površinu starih paleta brusnim papirom da biste očistili drvo,
  • Impregnirajte sve strane palete sredstvom Belles, koje preventivno štiti drvo od gljivica plavih mrlja, truleži i drvnih insekata. Biocidne proizvode koristiti pažljivo. Pre upotrebe obavezno pročitati uputstvo i informacije o proizvodu.
  • Nakon nanošenja sredstva za impregnaciju, premažite drvo starih paleta sredstvom Belton u 2-3 sloja; pre upotrebe dobro promešajte i nanesite četkom na drvo nerazređeno,
  • Izbušite rupe duž bokova starih paleta, koje bi trebalo da budu postavljene na vrhu, dnu i u sredini; za bolju stabilnost možete izbušiti dodatne rupe,
  • Pomoću zavrtnja ili eksera povežite stare palete jednu s drugom u obliku kvadrata ili pravougaonika (u zavisnosti od veličine koju želite),
  • Na dno uzdignute leje postavite zaštitnu mrežu protiv voluharica ili mrežicu ​​od nerđajućeg čelika, a zatim zaštitnu mrežu preko nje, koja će pružiti dodatnu zaštitu od štetočina,
  • Iznutra zaštitite uzdignutu leju folijom kako biste sprečili urušavanje drveta zbog direktnog kontakta sa zemljom,
  • Nakon postavljanja osnovne strukture uzdignute leje, možete započeti popunjavanje slojeva, a zatim sadnju izabranog povrća ili biljaka.

Belinkin dodatni savet:

Drveni element kao što je stara paleta, koji je izložen vremenskim uticajima i premazan sredstvom Belton, godinu dana nakon prve zaštite treba premazati još jednim slojem proizvoda Belton radi restauracije. To će popraviti bilo kakva mehanička oštećenja ili oštećenja izazvana vremenskim uslovima premaza ili oštećenja na drvetu (pukotine) i mikropukotine na premazu. To značajno produžava radni vek premaza i drveta. Proveravajte premaz svake godine i popravite mehanička oštećenja. Ako se premaz previše pogorša, možete izvršiti potpunu restauraciju.

Pre restauracije, površina starih drvenih paleta mora biti pravilno pripremljena. Lagano izbrusite i obrišite drvenu površinu (brusni papir granulacije 180-220). Broj slojeva potreban za restauraciju zavisi od toga koliko je površina pohabana. Ako restauraciju vršite na vreme, premažite površinu jednim slojem sredstva Belton. Ako se premaz zaista pokvario i drvo je već okrnjeno, preporučujemo brušenje površina do zdravog i čvrstog drveta, a zatim premazivanje na isti način kao i za prvu zaštitu drveta.

Površina drveta postaje tamnija sa svakom restauracijom ili ponovnim premazivanjem. Da biste ublažili zatamnjenje, koristite svetliju nijansu sredstva Belton za restauraciju ili pripremite mešavinu sredstva Belton u boji sa bezbojnim premazom.

Postavljanje uzdignutih leja sjajan je način da iskoristite stare ili odbačene palete za kreiranje nečeg lepog, a takođe vam štedi novac! Palete vam obezbeđuju i sveže, domaće povrće, voće, začinsko bilje i začine. Kakva neverovatna stvar na dohvat ruke!