Napravite svećnjak od otpadnog drveta

Ukrasni predmeti u domaćinstvu imaju dekorativnu i funkcionalnu ulogu, oni posebno obogaćuju prostor, uobličuju njegov dizajn i dom čine lično vašim. To mogu biti ramovi za slike, ogledala, vaze, ukrasni tanjiri, poslužavnici i naravno sveće i svećnjaci.

Da li ste nekada razmišljali da sami napravite svećnjak? Na primer, pomoću obične suve odbačene grane? Da bismo vam olakšali, potražili smo savete od Ane i Eve, članica grupe ambasadora kompanije Belinka koje same prave svoje proizvode pod brendom Wood & Blonde. Njihova ljubav prema drvetu prerasla je u priču o uspehu, a glavni protagonisti te priče su ukrasni predmeti za domaćinstvo napravljeni od otpadnog drveta, koji promovišu ponovnu upotrebu odbačenog ili upotrebljenog drveta. Njihovi najpoznatiji proizvodi su ljupki mali stolovi i korisni ukrasni panjevi. Po čemu su njihovi proizvodi posebni? Svaki od njih je ručno izrađen i predstavlja unikat. Baš kao i svećnjak koji možete sami da napravite.

Za izradu svećnjaka od otpadnog drveta trebaće vam:

  • suva grana bilo koje debljine,
  • ručna ili stona kružna testera,
  • bušilica i burgija za drvo,
  • brusni papir,
  • lazura Belinka Interier
  • četka,
  • čajne sveće (po jedna za svaki svećnjak).

Način izrade svećnjaka od otpadnog drveta

Da biste napravili svećnjak, najpre pronađite suvu granu željene debljine u šumi, svom dvorištu ili na nekom drugom mestu. Debljina grane odrediće veličinu ili obim svećnjaka. Što je grana deblja to će svećnjak biti veći.

Uverite se da je grana koju ste izabrali suva. Ukoliko je grana potpuno suva kora sa nje je verovatno već otpala, ukoliko nije, uklonite je alatom za struganje kore sa drveta.

Grana je sada spremna za rezanje na kolutove različitih dužina ručnom ili stonom kružnom testerom. Pre rezanja grane razmislite o završnom izgledu svećnjaka, da li želite da oni čine kompoziciju od nekoliko svećnjaka i koliko visoki želite da budu.

Nakon toga, burgijom odgovarajućeg prečnika izbušite rupu u kolutovima, koja će držati čajnu sveću.

Ostao je još jedan korak do kraja. Pažljivo izbrusite svaki kolut brusnim papirom granulacije 100 do 320 i temeljno ga očistite od prašine, zatim kolutove premažite lazurom Belinka Interier kako biste sačuvali prirodnu boju drveta i istakli njegovu strukturu tako da ostane vidljiva. Lazura, dostupna u 9 nijansi, namenjena je za dekorativnu zaštitu drveta u životnom prostoru; nema neprijatan miris, brzo se suši i u jednom danu možete je naneti u više slojeva.

Različite tonove boja možete mešati po želji kako biste kreirali širok spektar nijansi. Interier lak takođe možete koristiti zasebno ili u kombinaciji sa Interier lazurom. Interier lak, koji je bezbojan, daće svećnjaku završni sloj sa blagim sjajem.

Pre upotrebe lak dobro promešajte, a za najbolje rezultate koristite četku za nanošenje premaza na vodenoj bazi. Vodite računa da premaze nanosite u tankim slojevima. Pre nanošenja drugog sloja, sačekajte najmanje 3 ili 4 sata kako bi prethodni sloj bio potpuno suv. Zatim ponovo blago izbrusite površinu, uklonite prašinu i nanesite drugi sloj. Po želji možete naneti dodatne slojeve u zavisnosti od željenog intenziteta boje.

Kada se svećnjak osuši, postavite ga na mesto na kome će sa ponosom ukrašavati klub sto, policu ili komodu. Ukoliko svoje dekorativne svećnjake želite da postavite na terasu ili u neki drugi otvoren prostor, preporučujemo da najpre povećate njihovu otpornost proizvodom za dodatnu zaštitu od truljenja, plave plesni i insekata Belinka Impregnant, a zatim ih premažite lazurom Belinka Exterier u željenoj nijansi.

Ukoliko želite da zapalite sveću u svom novom svećnjaku, vodite računa da ona nikada ne ostane upaljena kada niste u blizini.