Izrada novog trpezarijskog stola od starih vrata

Verovatno ste u nekom trenutku prošetali starim gradom, primetili zanimljiva starinska vrata i hteli da ih imate kod kuće. Međutim, postavlja se pitanje gde biste mogli da ih stavite. Trend u dizajnu enterijera trpezarija podrazumeva ponovnu upotrebu starih vrata kako bi se prostoriji dao jedinstven i starinski izgled.

Odabir trpezarijskog stola često je izazov, jer to nije samo sto za kojim obedujete, već i srce svega što se dešava u trpezariji ili kuhinji. Zaista možete sami napraviti novi trpezarijski sto od starih vrata. To je prilično jednostavan i brz projekat koji možete uraditi sami!

Da biste od vrata napravili trpezarijski sto, najpre izaberite stara ili pohabana drvena vrata koja bi se dobro slagala uz vašu trpezariju. Prilikom odabira vrata obratite posebnu pažnju na njihovo stanje. Ne preporučujemo odabir drvenih vrata koja se raspadaju ili su napadnuta parazitima koji su naneli nepopravljivu štetu drvenoj površini.

Kada nabavite odgovarajuća drvena vrata, vreme je da pronađete nogare za sto. Kao nogare vašeg novog trpezarijskog stola možete koristiti delove drvene ograde, metalno postolje ili naručiti prilagođene nogare kod lokalnog stolara. Ako odlučite da sami napravite postolje ili nogare, morate osigurati da budu iste visine.

Šta je potrebno za izradu trpezarijskog stola od starih vrata?

Da biste sastavili trpezarijski sto od starih vrata, biće vam potrebni sledeći materijali:

  • Drvena vrata
  • 4 (ili više, u zavisnosti od željenog konačnog izgleda) nogare ili postolja
  • Brusni papir
  • Vijci ili ekseri
  • Bušilica
  • Četka
  • Belinka premazi za drvo

Postupak:

  • Pre nego što počnete da pravite trpezarijski sto od drvenih vrata, uklonite ručicu i bravu.
  • Proverite da li je drvo suvo jer se, u protivnom, ne može obraditi.
  • Površinu drvenih vrata izbrusite brusnim papirom kako bi drvo bilo čisto i spremno za dalju obradu.
  • Sledeći korak zavisi od stanja površine drvenih vrata. Ako nije jako pohabana, koristite lazure, pri čemu će struktura drveta biti vidljiva. Ako je drvena površina pohabanija, najpre nanesite osnovnu boju za drvo Belinka Exterier Primer, a zatim završni premaz Belinka Exterier Enamel.
  • Bušilicom napravite rupe duž gornjih strana drvenih nogara ili postolja trpezarijskog stola; možete izbušiti dodatne rupe za veću stabilnost.
  • Pomoću vijaka ili eksera spojite nogare stola sa drvenim vratima.

Belinkin dodatni savet:

Ako ste odabrali drvena vrata koja nisu potpuno ravna ili imaju neke rezove koje biste želeli da izbegnete, možete staviti komad stakla veličine vrata na gornju površinu vašeg novog trpezarijskog stola.

Trpezarijski sto od starinskih drvenih vrata takođe može biti deo vašeg baštenskog nameštaja. Ovde ćete morati na odgovarajući način zaštititi drvenu površinu od spoljnih faktora, kao što su vremenski uslovi i štetočine.

Drvenu površinu starinskih vrata možete obojiti i bojama za drvo Belinka, koje će ostaviti poseban trag na vašem novom trpezarijskom stolu. Možete izabrati boju koja će odgovarati ostatku nameštaja u trpezariji ili, ako se osećate avanturistički, možete izabrati i živahne boje koje će privući pažnju posetilaca i dati prostoru dodatni karakter.

Zaštita stola u zatvorenom

Da biste zaštitili vrata, koristite lazuru za drvo na bazi vode Belinka Interier, posebno dizajniranu za premazivanje drvenih površina u zatvorenom prostoru. Interier nema neprijatan miris; štiti drvo i naglašava njegovu strukturu.

Pre upotrebe lazuru dobro promešajte. Nanesite je u dva sloja četkom (preporučujemo upotrebu kvalitetnih četki za premaze na bazi vode). Za prvi sloj razredite Interier vodom (do 10%), jer će to olakšati njegovo nanošenje. Površina će izgledati bolje ako se nakon nanošenja prvog sloja lazure blago izbrusi i ako se ukloni prašina. Drugi sloj nanesite tek kada se prvi osuši. Drvo premazujte duž godova.

Tokom rada i sušenja, temperatura površine, boje i okoline treba da bude iznad 10 °C. Relativna vlažnost vazduha mora biti ispod 80%. Izbegavajte nanošenje premaza na jakoj sunčevoj svetlosti. Premaz se brzo suši, posebno na visokim temperaturama i pri niskoj vlažnosti vazduha.  

Da biste postigli puniji izgled, možete naneti treći sloj u istoj nijansi ili bezbojni (Interier 61 – prirodno providan). Ako želite da površina bude sjajna, koristite lak Belinka Interier kao završni premaz.

Belinka Interier je dostupan u 11 osnovnih nijansi i prirodnoj providnoj (bezbojnoj). Neki prodajni objekti nude mogućnost pripreme dodatnih 76 nijansi na osnovu Belinka mix ton karte. Pojedinačne nijanse se mogu mešati, omogućavajući više opcija.  Posebno lepe pastelne nijanse se mogu dobiti kombinacijom osnovnih nijansi sa krem belom – Interier 73.

Zaštita stola na otvorenom

Da biste zaštitili sto na otvorenom, preporučujemo da prvo koristite biocidnu impregnaciju Belinka Impregnant, a zatim dva sloja lazure Belinka Exterier. Pratite ista uputstva kao i za lazuru Belinka Interier. Za jako pohabane površine koristite završne premaze sa odgovarajućom osnovnom bojom za drvo. Prilikom premazivanja hrasta, kestena ili četinara sa puno čvorova preporučujemo upotrebu 2 sloja osnovne boje. Zatim sledi 1-2 sloja emajla Belinka Exterier Enamel.